Otázky a odpovědi: Jak na sdílení elektřiny? Větší odběratelé se mohou snadno propojit s výrobci
- 05. 09. 2024
- Články > Energetické právo
Od A do Z pro vás s našimi dodavateli zpracujeme technickou a také úzce související ekonomickou studii proveditelnosti, která ukáže limity pro založení energetického společenství. Cílem je posoudit stávající spotřebu a náklady ve vašich odběrných místech a vyhodnotit dopady plánovaných projektů s ohledem na realizovatelnost a návratnost investic. Výsledkem je návrh optimálního řešení v souladu s plány města.
Podrobně zanalyzujeme strukturu vlastníků, správců a provozovatelů jednotlivých prvků infrastruktury pro výrobu a distribuci elektřiny a zhodnotíme vyplývající potřeby, jako je zasmluvnění, majetková účast členů ve společenství, nebo případně pronájem některých výroben energie či infrastruktury. Analýza dále zohlední právní vztahy při sdílení elektrické energie, jako je vyúčtování, fakturace, zodpovědnost za chyby, řešení sporů a dluhů.
Dodáme vám vyhodnocení aktuálního stavu energetické a související legislativy, které vám umožní porovnat dostupné varianty s ohledem na vaše specifické potřeby a cíle. V návaznosti na to zpracujeme stanovy energetického společenství, které vymezí jeho činnost, pravidla pro hospodaření a práva a povinnosti členů. Dále připravíme plán majetkové účasti, který vyjde z ekonomické studie proveditelnosti a zohlední podíl subjektů účastnících se na financování.
Pro řádný provoz energetického společenství je potřeba veškeré právní vztahy smluvně zakotvit. V závislosti na typu společenství jde například o smlouvy o sdílení, o investici, o dodávce, o dílo, nájemní smlouvu, výpůjčku a řadu dalších. Vše zajistíme podle vašich specifických potřeb.
Pro získání podpory veřejnosti je nezbytné energetické projekty a témata srozumitelně komunikovat směrem k politickým partnerům, k veřejnosti i místním podnikatelům nebo potenciálním investorům.
V opačném případě hrozí, že veřejnost z důvodu neznalosti, nepochopení nebo tradovaných nepravd o obnovitelných zdrojích energie zavrhne projekty, které by jinak získaly zaslouženou podporu.
Pro Pražské společenství obnovitelné energie jsme připravili postup pro schvalování a provoz FVE.
Navrhli jsme řešení pro energetickou nezávislost a úspory v Chytrých Líchách, plánované energeticky samostatné čtvrti.
Připravili jsme provozní modely pro instalaci FVE na střechách budov ve vlastnictví Moravskoslezského kraje a zpracovali zadávací dokumentaci pro výběr dodavatelů.
Pro Prahu 12 jsme připravili studii o vzniku a provozu energetického společenství. Zohlednili jsme přitom legislativu pro právní formu energetického společenství a jejich rozbor, možné provozní modely a financování společenství.
Pro potřeby vznikající energetické koncepce města Aše jsme zpracovali návrhy spolupráce s developery v oblasti energetiky s doporučeními, jak řešit energetické potřeby města a jeho obyvatel.
Současný stav své místní energetiky si obce a města mohou zdarma zmapovat prostřednictvím krátkého online dotazníku nazvaného Energie pro města. Výsledkem je vyhodnocení a přehledný krokoměr, který vám vysvětlí, v jakém bodě se jako obec nacházíte a kudy se máte vydat dál. Nástroj je k dispozici zdarma.