V Hradci Králové vzniká uhlíkově neutrální čtvrť. Mladá developerská firma NOHO si na pomoc přizvala Frank Bold

Nová čtvrť, která v Hradci Králové vyroste na místě bývalé koželužny z 19. století, má za cíl být uhlíkově neutrální a nabídnout svým obyvatelům moderní technologie, pohodlné bydlení a udržitelnost v jednom. Ponese název Sousedství - jedním z hlavních cílů developera NOHO, který za projektem stojí, je totiž vybudování prostoru, kde se budou lidé setkávat, žít a utvářet nejen sousedskou a energetickou komunitu. 

Být uhlíkově neutrální znamená mimo jiné využívat obnovitelné zdroje energie. Na pomoc s právní stránkou věci si proto ředitel a zakladatel NOHO Tomáš Vrbický přizval experty z Frank Bold. „Pro NOHO jsme připravovali podklady pro vznik energetického společenství i pro vznik společenství pro správu veřejného prostranství a společných prostor. Pomáháme klientovi také s výběrem vhodného energetického partnera, který bude správu a provoz energetické infrastruktury zajišťovat,” uvedla Anna Francová, partnerka a vedoucí advokátka ve Frank Bold Advokáti.

V místní části Kukleny má v Hradci Králové v osmi budovách vzniknout 150 bytů, jejichž primárním energetickým zdrojem bude fotovoltaika a hlubinná tepelná čerpadla včetně bateriového úložiště pro přebytky energie. Sekundárně pak spotřebu pokryje energie z větrných elektráren z distribuční sítě. Poslední variantou jsou pro případy extrémních mrazů záložní plynové kotle. 


Vizualizace projektu Sousedství, NOHO

Budoucí obyvatelé navíc dostanou k dispozici aplikaci, prostřednictvím které si mohou zvolit, jestli chtějí nechat vytápění na přednastavené variantě nebo o něm rozhodovat sami. Chytře chtějí NOHO řídit také využití vody, její ohřev a další technické záležitosti.

Především má ale v Sousedství vzniknout komunita, která obyvatelům umožní lépe sladit výrobu a spotřebu energie nebo správu společných prostor a veřejného prostranství. „Jako nejzásadnější vnímám provoz - tam počítáme s energetickým společenstvím. Nechceme ho ale zaměřovat výhradně na energetiku, plánujeme díky němu také efektivně spravovat celou lokalitu,” popsal fungování projektu Tomáš Vrbický.


Plánujete ve svém projektu energetické společenství nebo využít obnovitelné zdroje energie?

Vaše možnosti s Vámi probereme během úvodní právní konzultace a spolu s Vámi vybereme nejvhodnější variantu. Připravíme pro Vás veškeré podklady pro založení energetického společenství i pro výběr energetického partnera, který bude zajišťovat správu a provoz energetické infrastruktury.

Zkonzultujeme nastavení a zpracování v projektové dokumentaci, budeme stát po Vašem boku v povolovacích procesech.

Obraťte se na nás

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.