První ucelený návod na ESG reporting: Frank Bold vytvořil unikátní guidelines 

Zorientovat se v pravidlech evropského reportingu o udržitelnosti pomůže firmám nový unikátní návod, který pomohli vyvinout experti z Frank Bold pro Burzu cenných papírů Praha. Takzvané ESG Reporting Guidelines, které burza představila na začátku března, jsou prvním uceleným návodem pro reporting udržitelnosti podle nových EU standardů, které byly vydané teprve loni v listopadu.

Velké firmy obchodované na burze, banky a pojišťovny budou muset podle těchto standardů povinně reportovat od roku 2024, ostatní velké firmy pak od roku 2025. Zveřejňování ESG informací ale dopadne prostřednictvím dodavatelských řetězců také na střední a menší podniky. 

Registrujte a stáhněte si ESG Reporting Guidelines

Aby bylo vypracování ESG reportů podle nových standardů pro firmy snazší, Burza cenných papírů Praha (PSE) a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) oslovila experty z Frank Bold a Deloitte, aby připravili pro firmy praktický návod. 

„Nefinanční reporting je pro společnosti jedním ze základních nástrojů k dosažení cílů udržitelného rozvoje, a vzhledem k neexistenci jednotného standardu jsme se rozhodli společně s našimi partnery připravit pokyny, které pomohou společnostem orientovat se v problematice. Pro naše kótované společnosti budeme společně s našimi partnery připravovat také semináře, které jim pomohou zavést pravidla nefinančního reportingu co nejjednodušeji a nejhladčeji," říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Zorientovat se v ESG není snadné a firmy to podceňují

Experti Frank Bold se přímo podíleli i na tvorbě samotných EU standardů. Filip Gregor, vedoucí sekce Odpovědných firem Frank Bold je členem Sustainability Reporting Board EFRAG, poradního orgánu Evropské komise, který nové povinné standardy připravil a schválil.

‍„Evropské standardy pro reporting o udržitelnosti jsou klíčové pro zajištění transparentnosti a zamezení greenwashingu. Jedná se nicméně o nový, komplexní systém, ve kterém může být obtížné se zpočátku orientovat. ESG Reporting Guidelines proto poskytují firmám přehledný a praktický návod, jak při reportingu postupovat a na co se zaměřit,” říká Filip Gregor, hlavní ESG expert ve Frank Bold Advisory.

Guidelines poskytují ucelený přehled evropské legislativy v oblasti udržitelnosti, popisují základních principy EU standardů a jasně vymezují informace, které budou muset firmy zveřejňovat povinně bez ohledu na oblast podnikání nebo svůj obchodní model. 

Návrhy guidelines byly konzultovány se zástupci českých ministerstev a České národní banky, součástí příprav byla také analýza připravenosti největších českých firem na povinný ESG reporting, kterou vypracoval Frank Bold. Z ní mimo jiné vyplývá, že většina českých firem nástup ESG regulací podceňuje a není dostatečně připravená, jak na povinnosti, tak na příležitosti, které otevírá například takzvané zelené financování.

Využijte příležitost a získejte náskok v ESG reportingu

Provedeme Vás celým procesem popsaným v ESG Reporting Guidelines. Pomáháme firmám stát se lídry v oblasti ESG, ať už jde o výpočet uhlíkové stopy, nastavení ESG strategie a reportingu nebo získání výhodného zeleného financování.

Obraťte se na nás

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.