Stát vyhlašuje aukční výzvu na podporu elektřiny z větrných elektráren

V návaznosti na novelu zákona o podporovaných zdrojích energie nyní Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo aukční výzvu k podání nabídek na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, mimo jiné větrných elektráren. Podporu mají získat ty projekty, které budou pro stát nejefektivnější.

Podávat nabídky bude možné od 5. října do 7. prosince letošního roku. Hlásit se do ní mohou zájemci, jejichž projekty splňují následující podmínky:

  • výkon od 6 MW včetně do 12 MW nebo 

  • s počtem zdrojů elektřiny vyšším než 6, nejvýše však do 12.

Pro účast v aukci není nutné mít povolení stavby, elektrárny však musí být uvedené do provozu do konce roku 2025

„Lhůta na uvedení výroben do provozu je šibeniční. Zužuje tak výzvu pouze na projekty v pokročilém stádiu přípravy a ani ty nemusí mít jisté, že budou do konce roku 2025 v provozu. Je otázkou, zda ministerstvo vůbec nějaké nabídky dostane. Lokality, které jsou z hlediska využití větrné energie nejlepší, jsou totiž povětšinou blokovány v rámci zásad územního rozvoje jednotlivých krajů. Tyto zásadní překážky v rozvoji větrné energetiky se dlouhodobě nedaří odstraňovat,” uvedl advokát a partner ve Frank Bold Advokáti Jiří Nezhyba s tím, že ve Frank Bold o to dlouhodobě usilujeme. Na povolování a umisťování energetických projektů do území jsme experti už 15 let.

V aukci je také třeba prokázat finanční jistotu formou bankovní záruky. Celková hodnota soutěženého instalovaného výkonu je 30 MWe. 

Kromě výstavby větrných elektráren je možné přihlásit do aukce také projekt bioplynových stanic nebo malé vodní elektrárny. Bližší informace najdete na webu Ministerstva průmyslu a obchodu.


Plánujete realizaci větrné elektrárny?

Prověříme vhodnost vybrané lokality pro umístění elektrárny a případně připravíme návrh na změnu územního plánu. Rádi sepíšeme a pomůžeme vyjednat smlouvu o spolupráci s obcí, v jejímž území má být projekt umístěn. Zajistíme pro Vás právní podporu během povolovacích řízení.

Obraťte se na nás

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.