Udržitelnost ve stavebnictví - na co se firmy potřebují připravit

Přechod Evropské unie na udržitelné fungování zasahuje do všech oblastí ekonomiky a stavebnictví je jedním z důležitých sektorů. Aby se stavební sektor dokázal dobře připravit na změny ve financování projektů nebo reportování dat o udržitelnosti, připravila Česká rada pro šetrné budovy online webinář, na kterém kromě zástupců bank a firem vystoupili také experti z Frank Bold. 

„Klíčovým bodem pro přípravu stavebních firem na transformaci ekonomiky bude najít společnou řeč s investory, bankami a odběrateli. Tomu by měly pomoct nové evropské standardy pro reportování o udržitelnosti,” uvedl na webináři Filip Gregor, vedoucí sekce odpovědných firem Frank Bold. 

Řečníci se shodli na tom, že aby mohlo stavebnictví dlouhodobě fungovat, potřebuje „zezelenat”. „Stavebnictví tvoří asi 39 procent celosvětových emisí oxidu uhličitého, z toho přímo stavitelská činnost představuje přibližně 11 procent. Zároveň se do roku 2060 očekává zdvojnásobení intenzity výstavby, což významně přispěje k oteplování planety,” vysvětlila Hana Kovářová, předsedkyně Komise ČBA pro udržitelné finance a výkonná ředitelka Brand and Strategy Communication Komerční banky. Právě proto je podle ní potřeba, aby se už nyní stavební firmy a jejich dodavatelé začali připravovat na přechod k udržitelnému fungování. 

Banky sehrají v tomto přechodu důležitou roli, jelikož budou postupně čím dál více přesměrovávat finance do udržitelných aktivit. „V Komerční bance očekáváme, že do roku 2025 bude polovina všech našich investic směřovat do aktivit spojených s cíli ESG a taxonomií,” řekla Kovářová. 

Některé firmy už se na budoucí vývoj připravují, stanovují si strategie a cíle v oblasti udržitelnosti, reportují a vydávají zelené dluhopisy. Zkušenosti v této oblasti předala na webináři Petra Hajná, sustainability officer realitní společnosti CPI Property Group. „Za poslední dva roky jsme vydali už čtyři zelené dluhopisy, jejichž celková hodnota je téměř dvě miliardy eur. Oblasti udržitelnosti a ESG se věnujeme od roku 2018 a je vidět, že za tu dobu se nám podařilo dramaticky pokročit,” uvedla Hajná s tím, že na příkladu CPI lze ukázat, jak rychle se dá v udržitelnosti posouvat, pokud je vůle a podpora z vedení. 

Jedním z cílů CPI je do roku 2030 snížit emise společnosti o třicet procent oproti úrovni z roku 1990. Cíle si CPI nechává ověřit u nezávislé iniciativy Science-Based Targets. „Pro investory a banky je to vodítko, které jim ukáže, že naše směřování je v souladu s Pařížskou dohodou a že naše cíle jsou průkazné a důvěryhodné,” vysvětlila Hajná, podle které se spolupráce s iniciativami a ratingovými agenturami firmám vyplatí.

Evropská unie aktuálně přijímá novou legislativu, která by měla firmám pomoct vyjasnit, jaká data shromažďovat a reportovat, aby firmy dokázaly minimalizovat rizika a využít příležitosti spojené s přechodem na udržitelné fungování. 

Podívejte se na záznam webináře:

Prezentace mluvčích i video z webináře jsou dostupné v archivu akcí na webu Rady pro šetrné budovy.

Ucelený přehled nejdůležitější dat legislativy zpracovaný Frank Bold najdete zde

Protože je letošní rok pro reportování dat o udržitelnosti zcela zásadní, připravuje Frank Bold na každý měsíc pravidelné články shrnující to nejdůležitější na téma nefinančního reportingu a udržitelných financí. Více čtěte v angličtině zde


Hledáte partnera pro nastavení strategií a cílů v oblasti udržitelnosti?

Ve Frank Bold se tématu nefinančního reportingu dlouhodobě věnujeme, pomáhali jsme ho nastavit velkým firmám, jako je Kofola nebo O2. Pomáháme firmám také s emisemi zelených dluhopisů.

Obraťte se na nás

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.