Vyhráli jsme soud: územní plán Prostějova musí zohlednit stávající výrobní areál Gala

Nový územní plán města Prostějova „zapomněl“ na existenci výrobního areálu společnosti Gala, tradičního prostějovského výrobce míčů a galanterie. Jak se věc podařilo napravit? 

Výroba versus bydlení 

Firma Gala a. s. vyrábí galanterii a sportovní potřeby, zejména volejbalové míče. Je jednou z pěti značek uznávaných Mezinárodní volejbalovou federací a jedinou takovou značkou v Evropě. Kromě míčů vyrábí také boxerské pytle nebo dětská nosítka. Její výrobní areál stojí ve městě od 70. let a podle dosavadního územního plánu byl umístěn na ploše určené pro průmysl. Podle nového plánu by však na místě areálu mělo vyrůst „subcentrum” s obytnými domy, zelení a veřejnými prostranstvími. 

„Územní plán v podstatě říkal, že v dané části města se má bydlet, a ne vyrábět. Stávající výrobu v areálu by stavební úřad ještě strpěl, ale nic dalšího přistavovat nebo rozšiřovat výrobu by nebylo možné, protože by Gala nemohla získat nutné stavební povolení nebo souhlas stavebního úřadu,” vysvětluje právník Jiří Nezhyba, který Galu u soudu zastupoval.

Zásah do práva podnikat

To je zásadní zásah do vlastnického práva a práva podnikat. V praxi by to znamenalo devalvaci víc než třicetimilionové investice, kterou firma v posledních letech vložila do modernizace areálu. Další stavební úpravy a investice byly v plánu.

Vedení Galy nikdo z vedení města o zamýšlené změně na území jejich areálu neřekl, a tak propásla podání námitek. To je mimochodem poměrně běžné, městský úřad má totiž povinnost informovat o návrhu územního plánu jen na své úřední desce. Podali jsme žalobu na zrušení části územního plánu ke Krajskému soudu v Brně, tam jsme však neuspěli právě proto, že Gala nevznesla včas námitky.  

Uspěli jsme až u Nejvyššího správního soudu, který rovnou příslušnou část územního plánu zrušil. Soudci uznali, že vydání územního plánu mělo předcházet zjištění skutečného stavu věci a že plán nevyřešil nesoulad mezi faktickým stavem a navrhovaným využitím pro „subcentrum” 

Daná část územního plánu by nyní měla být přepracována a měla by umožnit zachování a rozvoj výrobního areálu. To je dobrá zpráva pro firmu Gala a 430 lidí, kteří v jejím areálu pracují. 

 

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.