Jaké mají OZE vyhlídky v roce 2017?

Přinášíme stručný výtah z předpovědi trendů pro obnovitelné zdroje pro letošní rok, kterou publikovala společnost Bloomberg. Hlavní rizika vidí v nečekaných politických obratech ve stylu brexitu, ekonomické krizi v Číně a také v plošném růstu úrokových sazeb. Hlavní příležitosti v klesajících cenách nových technologií a materiálů spojených s fotovoltaikou. Přečtěte si článek v anglickém originále nebo se podívejte, co jsme z něho vytáhli my:

Globální investice do OZE neporostou

Hlavní příčinou tohoto trendu je klesající cena solárních systémů, u níž autoři odhadují, že v roce 2017 klesne o dalších 10 %, v případě pouhých panelů ještě o víc. Druhým důvodem je zpomalení čínského trhu s obnovitelnou energií. Ten sice dál roste úctyhodným tempem, ale pomaleji než v předchozích letech. Čínští investoři se poohlížejí po zahraničních investicích a v samotné Číně objem investic už těžko přesáhne rekordních 119 mld. dolarů investovaných v roce 2015. Loni už to bylo jen” 88 mld.

Akumulace bude sázkou na jistotu

Zdá se, že nově instalovaná skladovací kapacita by v letošním roce mohla dosáhnout 1,5 GW, z většiny v ion-lithiových bateriích. V Kalifornii se právě spouští tři světově největší akumulační systémy, v Nevadě roste Gigafactory a ceny akumulátorů budou pokračovat v nastoupeném klesajícím trendu. Předpověď vývoje cen: -15 %.

Nové solární instalace: stagnace

Tempo růstu počtu nových fotovoltaických instalací mírně poklesne, předpovídá Bloomberg a odhaduje 70 GW namísto loňských 76 GW. Jen Čína a Japonsko samy o sobě nainstalují každý o 5 GW méně (což je v případě Japonska snížení o víc než polovinu). Kde se tedy všechny ty gigawaty vezmou? V Indii, Pákistánu, Turecku a Brazílii, kde je všude solární energetika na vzestupné cestě, přestože ne vždy na té nejpřímější (první brazilské aukce byly například krátce před Vánocemi zrušeny), a také v Německu, kde se čeká 1,7 GW nových kapacit jen ve fotovoltaice samotné.

Ve Spojených státech se dá očekávat 12 GW nových instalovaných kapacit, a to díky pětiletému prodloužení daňových úlev. Vzhledem k dosavadnímu postoji nové americké administrativy k OZE je pravděpodobné, že podnikatelé i domácnosti budou chtít programu využít co nejdřív.

Rekord v ročním instalovaném objem z roku 2015 se pravděpodobně nepodaří překonat ani ve větrné energetice. Předpoklad je 59 GW (oproti loňským 57 GW a předloňským 63 GW). V Evropě se investice do větrné energetiky udrží díky několika mamutím projektům v Severním moři (podrobněji zde). Loňské aukce v Dánsku a Nizozemí stlačily cenu energie na 55 dolarů za MWh (bez ceny přenosu), v dubnu uvidíme, jaká cena prokáže konkurenceschopnost ve Velké Británii.

Korporátní zakázky

Google nedávno oznámil, že bude 100 % elektřiny odebírat z obnovitelných zdrojů a není mezi firmami zdaleka sám, kdo se k podobnému kroku uchýlil. Korporátní poptávka po čisté energii se podle Bloomberg stává trendem, ať už jde o nákup prostřednictvím smlouvy o dodávce energie od konkrétního výrobce přes veřejnou síť, kombinaci vlastních instalací a odběru ze sítě nebo elektrárnu fyzicky přímo připojenou k odběrateli. Posledním zmíněným způsobem bylo loni zakoupeno 18 GW elektřiny.

Důraz na bezpečnost a velká klimatická debata

Ať už je hrozbou přetížení sítě nebo útok hackerů, z případného selhání dodávek elektřiny by bylo velmi snadné vinit obnovitelné zdroje prostě proto, že představují novinku a pro část veřejnosti jsou a budou kontroverzní. Blackout kvůli přetížení se dá interpretovat jako nezvládnuté plánování ze strany operátora, ale stejně tak jako přebytek energie z OZE, například při zvýšené povětrnosti. Bezpečnost dodávek jako taková je proto klíčová pro pověst OZE u veřejnosti.

To je jen jeden z důvodů, proč se diskuse o obnovitelných zdrojích pravděpodobně v roce 2017 znovu rozhoří, stejně jako diskuse o podstatě klimatických změn. Druhým důvodem je politika nového amerického prezidenta, díky níž budou hlasitěji slyšet hlasy oponentů politiky ochrany klimatu a příznivců tradiční energetiky.

Milion prodaných elektromobilů?

Počet prodaných aut na elektrický pohon loni meziročně stoupl o 56 %. Jestli toto tempo udrží, prodá se jich v letošním roce víc než milion, a všechny okolnosti ukazují na to, že by se to mohlo podařit: cena nafty za posledních dvanáct měsíců jen roste, stejně tak tlak na kvalitu ovzduší ve městech. Wolkswagen chce do roku 2025 prodat 3 miliony elektrovozů, což odpovídá čtvrtině prodeje.

 

Kristína Šabová, Frank Bold

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.