Registr smluv po půl roce fungování

Zákon o registru smluv platí půl roku. Smlouvy v něm zveřejňuje přes 3000 institucí, z toho mnohé zveřejňují i smlouvy pod zákonný padesátitisícový limit. Ty naopak nejdražší smlouvy jsou v řádech desítek miliard - patnáct nejhodnotnějších uzavřel Státní fond dopravní infrastruktury.

Podle Hlídače smluv, který byl mimochodem nedávno vyhlášený nejlepší aplikací roku využívající otevřená data, jsou už v registru smlouvy v hodnotě 1,25 bil. korun

V registru se dá objevit řada zajímavých dat například o tom, jaká je disciplína jednotlivých úřadů při zveřejňování - Úřad práce, Fakultní nemocnice Brno a Kraj Vysočina patří k těm nejaktivnějším. Zároveň mnoho institucí využívá možnost začernit jméno druhé smluvní strany nebo hodnotu smlouvy, přibližně pětina smluv nemá hodnotu uvedenou. 

Zákon o registru smluv nyní čeká hlasování o předložené novelizaci. Skupina poslanců navrhla pozměňovací návrhy, které by podstatně zúžily spektrum povinných subjektů, na které zákon dopadá. Zavedly by výjimku pro vysoké školy a veřejné výzkumné instituce, smlouvy týkající se nákupu léků a zdravotnického materiálu a hlavně by vyňaly z působnosti zákona podniky s majetkovou účastí státu a samosprávných celků. Projednávání návhu se pravidelně objevuje na programu sněmovny, nicméně bylo už několikrát odročeno. V současnosti je novela zákona o registru smluv jednacím bodem č. 217 právě probíhající schůze sněmovny.

 

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.