První z polských aukcí o podporu pro FVE může proběhnout už v prosinci

Polské ministerstvo energetiky oznámilo, že hodlá formou aukcí rozdělit podporu pro výrobu elektřiny v solárních elektrárnách o celkové instalované kapacitě 100 MW. První, zkušební aukce by se mohla uskutečnit už letos v prosinci, další by měly následovat v novém roce. Zkušební aukci se vyplatí sledovat, neboť prozradí, s jakou veřejnou podporou pro OZE mohou investoři v Polsku počítat a mají-li smysl investice do polské obnovitelné energetiky. 

Systém aukcí

Polsko rozděluje podporu pro výrobu elektřiny z OZE prostřednictvím aukcí, v nichž si jednotliví výrobci konkurují cenou. Podmínky se různí podle kapacity instalace, avšak základní charakteristiku mají společnou: zvítězí ti, kteří požadují nejnižší veřejnou podporu. Aukce jsou vypisovány zvlášť pro jednotlivé kategorie výroby, rozdělené podle použité technologie, výkonu a dalších kritérií. Zároveň existuje paralelní systém zelených certifikátů, který funguje na podobném principu jako emisní povolenky. Příjemce podpory nemůže čerpat podporu z obou schémat zároveň, nicméně může odložit rozhodnutí o přechodu od zelených certifikátů k výkupní ceně až na moment, kdy mu bude přiznána podpora v aukci.

Detaily první plánované aukce doposud nejsou známé a ministerstvo energetiky teprve připravuje návrhy vyhlášek o pravidlech pro energetické aukce. Ví se jen to, že by aukce mohla proběhnout v režii Úřadu pro regulaci energetiky ještě letos a že se v ní počítá s účastí primárně výrobců energie ze slunečního záření, přestože pravidla nebudou diskriminovat jiné obnovitelné zdroje. Aukce bude určena pro instalace do 1 MW a maximální výkupní cena by měla být 300 zlotých za 1 MWh

Stabilní investiční prostředí 

V delším časovém horizontu ministerstvo plánuje vypsat aukce až pro 100 MW instalovaného výkonu, jinými slovy podpořit minimálně 100 nových fotovoltaických instalací s kapacitou do 1 MW. Podle serveru cire.pl to sdělil to ředitel odboru obnovitelných zdrojů, a dodal, že do roku 2020 by mohla stejným způsobem být rozdělena podpora pro 1 až 2 GW. 

Kromě toho nastínil poměrně světlou budoucnost pro solární energetiku v Polsku: „Fotovoltaika má řadu vlastností, které jí zajišťují pevné místo v energetickém systému (...), dá se dobře decentralizovat, funguje v malých i větších instalacích a z pohledu operátora sítě se pravidla jedná o přesně takové instalace, které jsou potřebné, neboť jsou rovnoměrně rozmístěné a nacházejí se na koncích rozvodné sítě.” Zdůraznil, že solární energetika je v souladu s vládní strategií decentralizace výroby elektřiny a energetické bezpečnosti. 

Zdá se tedy, že polská solární energetika je stabilnějším prostředím pro investice, než se mohlo zdát ještě nedávno po přijetí novely zákona o obnovitelných zdrojích energie. Nyní ministerstvo energetiky naopak vzývá energetickou decentralizaci a vzájemnou kompatibilitu různých zdrojů energie. 

Mezinárodní aukce - šance pro české výrobce? 

Co by mohlo zajímat české výrobce elektřiny, je skutečnost, že polské aukce by měly být otevřené i výrobcům ze zahraničí. Podobně jako je tomu v případě Německa, které již k mezinárodním aukcím elektřiny přistoupilo, byť zatím jen ve spolupráci s Dánskem, i Polsko předpokládá, že základní podmínkou takové aukce bude uzavření dvoustranné mezinárodní dohody o vzájemném využívání veřejné podpory. 

V případě, že zvažujete investici do fotovoltaiky v zahraničí, doporučujeme pečlivě zvážit podmínky investice a také seznámit se podrobně s chystanou vyhláškou o podmínkách poskytování podpory OZE v Polsku. Ta stanovuje vzorce, pomocí nichž je možné si zhruba udělat představu, jakým způsobem bude případná provozní podpora ovlivněna podporou, kterou již instalace čerpala ve fázi investice. V případě nejasností se na nás neváhejte obrátit.  

Spojte se s námi

Potřebujete asistenci s uskutečněním investice nebo radu ohledně podmínek podpory? Obraťte se na nás. Podporujeme obnovitelnou energetiku a s podobnými případy máme řadu zkušeností

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.