Dánsko má tisíc domácích větrných elektráren. Jak je podporuje?

Větrné elektrárny jsou pro dánskou energetiku zcela zásadní, v loňském roce vyrobily 42 % spotřebované elektřiny a do roku 2020 to má být celá polovina. Loňské číslo by bylo dokonce ještě vyšší, kdyby dva největší větrné parky, Anholt a Horns Rev 2, nebyly několik týdnů mimo provoz kvůli technickým závadám.

První na světě

Žádný stát na světě nevyrábí tak velké procento energie z větru, Dánsko je tak světovým rekordmanem, a protože na rozvoj větrné energetiky vsadilo jako jedna z prvních zemí, užívá dodnes výhody svého průkopnického přístupu – v zemi sídlí mnoho výrobců elektráren a jejich komponent a také poskytovatelů služeb navázaných. Celkem v těchto odvětvích pracuje přibližně 29 tisíc lidí.  

Tisíc domácích elektráren

Souběžně s velkými větrnými parky, kterým zejména země vděčí za rekordní podíl elektřiny z OZE, se v Dánsku rozvíjejí i malé větrné elektrárny, zásobující domácnosti, obce nebo jejich část. Je jich něco přes tisíc, s celkovou instalovanou kapacitou přibližně 8,4 MW.

Zatímco Česká republika čeká na evropskou notifikaci podpory OZE, Dánsko právě jednu získalo, a to právě pro malé větrné elektrárny. Schéma podpory schválené letos v létě se týká všech domácích a komunitních větrných elektráren s instalovanou kapacitou do 25 kW. Revidovaná pravidla by měla platit do roku 2020 a podobně jako například v Německu jsou přísnější než ta předchozí.

Podpora malých větrných turbín, které zpravidla vlastní domácnosti či obce, je založena na systému pevné výkupní ceny. Ta se nyní liší podle výkonu elektrárny (je vyšší pro elektrárny do 10kW než pro elektrárny s výkonem mezi 10 a 25 kW), do roku 2020 by však měla postupně klesat kvůli předpokládaným klesajícím výrobním cenám a sjednotit se na společné hodnotě 0,60 DKK za 1 kWh. 

Automatický nárok na podporu

V systému podpory je každoročně k dispozici financování pro celkovou nově instalovanou kapacitu 1MW. Elektrárny nebudou o účast v programu soutěžit, ale mají na něj automatický nárok až do výše jeho vyčerpání. Předchozí program podpory založený na shodných principech byl velmi úspěšný a byl vyčerpán dřív, než se předpokládalo. Nově však nebude nárok na podporu dvacetiletý, ale jen dvanáctiletý, což významně zkrátí návratnost investice. Nyní však teprve startuje, na jeho smysluplné zhodnocení si tedy budeme muset pár let počkat.

 

Kristína Šabová, Frank Bold

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.