Data z úředních desek na mapě: co se kde plánuje stavět?

Úřední desky obsahují řadu důležitých informací - právě na nich se mimo jiné dozvíte, jaké stavební změny se plánují ve vašem okolí, v jakém jsou stádiu schvalování a tedy zda máte možnost se k nim vyjádřit. 

Webová stránka www.mapasamospravy.cz sledování úředních desek podstatně zjednodušuje. Archivuje jejich obsah a propojuje ho s mapou, skrze niž se dá rychle proklikat k rozhodujícím dokumentům ke každému jednotlivému stavebnímu záměru. Přinášíme několik tipů, k čemu a jak lze Mapu samosprávy využít. 

Archiv úředních desek

Webové úřední desky úřadů sice obsahují i starší a už neaktuální zprávy a výzvy, Mapa samosprávy však archivuje na roky dozadu, přesněji řečeno stahuje data pro celou ČR z webové stránky edesky.cz. Mimochodem v zárodku obou projektů, jak Mapa samosprávy, tak edesky.cz, nestojí úřady ani velké vývojářské firmy, ale jedinci, kteří potřebovali využívat úřední dokumenty, narazili na jejich uživatelskou nepřívětivost, a tak vytvořili řešení pro sebe i pro ostatní.

Příklad využití: Obec má zákonnou povinnost publikovat na úřední desce záměr nakládat s nemovitostmi, které vlastní, například je prodat či pronajmout. Povinné zveřejnění minimálně 15 dnů dopředu slouží k tomu, aby se případní zájemci mohli vyjádřit a předložit své nabídky. Jestliže obec tuto informaci nezveřejní, považuje se následně uzavřená smlouva za neplatnou. Díky webovým stránkám archivujícím dokumenty z úředních desek a umožňujícím hledání v jejich obsahu je nyní možné zpětně ověřit, zda obec postupovala správně.

Sledovat konkrétní záměr nebo oblast 

V případě, že vás zajímá konkrétní záměr, máte možnost na Mapě samosprávy vyhledat všechny dokumenty týkající se daného záměru na základě klíčového slova a pomocí pokročilého vyhledávání je i filtrovat podle toho, který úřad daný dokument vydal. Můžete také hledat v mapové části webu podle adresy.

Jestliže vás zajímá okolí daného místa, například vašeho domu, je možné na mapě vyznačit oblast kruhem a nechat si na e-mail posílat všechny související dokumenty, které se objeví na úředních deskách. V praxi se může jednat například o žádosti o změnu územního plánu, plánované opravy inženýrských sítí, dražební vyhlášky, územní rozhodnutí týkající se plánovaných staveb, záměry prodeje pozemků nebo i zápisy ze zasedání městské rady, kde se o nějakém pozemku spadajícím do dané oblasti hovořilo. 

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.