Investice do obnovitelných zdrojů v 2015 - globální přehled

Rok 2015 byl pro obnovitelné zdroje energie (OZE) nebývale úspěšný. Objem nově instalovaného výkonu přesáhl všechny předešlé roky a v mnoha státech se  výrobní náklady zelené elektřiny dostaly na srovnatelnou úroveň s elektřinou z konvenčních zdrojů. Na vývoj v OZE působily protichůdné tlaky: mimo jiné klesající ceny fosilních paliv, vývoj akumulačních technologií a globální klimatická dohoda z Paříže.

OZE ve světě

Globální přehled organizace REN21 nabízí mnoho důvodů k optimismu v podobě úspěšných příkladů rozvoje OZE z celého světa: kanadský Vancouver, kalifornské San Diego a řada dalších měst, vesnic nebo firem přešly stoprocentně na obnovitelné zdroje energie. 52 států má legislativně ošetřenou decentralizovanou výrobu elektřiny v podobě net meteringu či analogických nástrojů. V Bangladéši a řadě dalších rozvojových zemí se pomocí jednoduchých regulačních kroků podařilo využít fotovoltaické panely k elektrifikaci milionů domácností. Jak jsou na tom jednotlivé státy světa s podporou OZE, lze jednoduše nalézt na této interaktivní mapě

OZE v Evropě

Údaje o podpoře obnovitelných zdrojů v Evropě jsou o něco méně povzbudivé. Z pohledu instalované kapacity je Evropa sice stále jedním ze světových lídrů (připadá na ni 276 GW z celosvětových 785 GW), v posledních čtyřech letech nicméně investuje do OZE stále méně. V roce 2015 meziroční pokles investic představoval 21 %, (na celkových 44 mld. EUR), a to navzdory rekordnímu nárůstu financování mořských větrných parků (11 % meziročně).

 

Kristína Šabová, Frank Bold

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.