Polsku hrozí zákaz výstavby větrných elektráren na 99 % území

Polský Sejm projednává návrh „protivětrníkového“ zákona, podle nějž bude odhadem až na na 99 % území zakázáno stavět nové větrné elektrárny.

Minimální vzdálenost od nejbližších obydlí

Návrh zákona vzešel od vládní strany Právo a spravedlnost a přináší několik ustanovení, jejichž přijetí by zasadilo citelnou ránu větrné energetice v Polsku. Nejzásadnějším z nich je ustanovení, které definuje minimální vzdálenost elektrárny od nejbližších obydlí, národních parků a vybraných typů chráněných území. Tato vzdálenost se rovná desetinásobku výšky větrníku, což v polském případě znamená nejčastěji 1,3 - 2,1 km. Ustanovení je zdůvodněno bezpečností, ochranou před hlukem a dalšími vlivy, a v případě, že bude přijato, bude možné stavět větrné elektrárny na méně než procentu rozlohy státu. 

Cíleně proti větrníkům

Návrh dále nově klasifikuje větrné elektrárny jako budovy, čímž jejich provozovatelům přidává zákonné povinnosti údržby. Další ranou pro provozovatele větrných elektráren by mohl být připravovaná novela zákona o obnovitelných zdrojích energie, v níž vláda navrhuje změny ve státní podpoře OZE. Zdání, že se jedná o promyšlené kroky proti celému odvětví, podporuje svými vyjádřeními i premiérka Beata Szydło, která na tiskové konferenci projevila přání, aby větrné parky fungovaly podle „civilizovaných pravidel“, a názor, že dosavadní právní režim „nebyl dobrý pro polské obyvatelstvo a hospodářství“ a umožňoval „velmi výhodné podnikání“.

Další kroky

Polské Ministerstvo zahraničních věcí a Polské sdružení větrné energetiky nezávisle na sobě vyjádřily pochyby, zda navržený „protivětrníkový“ zákon odpovídá evropskému právu. Mohlo by se podle nich jednat o narušení evropského práva na volný pohyb zboží, porušení principu technologické neutrality a tím diskriminaci větrné energetiky vzhledem k ostatním odvětvím OZE. 

Legislativní návrh byl zatím přijat Sejmem a nyní je v senátu. Ten do něj může navrhnout změny, o nichž pak bude Sejm opět hlasovat v druhém čtení. 

 

Kristína Šabová, Frank Bold

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.