Podpora OZE v Itálii a Portugalsku má schválenou notifikaci. Kdy přijde na řadu ČR?

Italské schéma podpory výroby energie z obnovitelných zdrojů (OZE) je podle Evropské komise v souladu s Pokyny pro státní podporu v oblasti životního prostředí a energetiky na období 2014–2020. Itálie může s jeho pomocí instalovat až 1300 MW nové výrobní kapacity. Evropská komise nedávno schválila také portugalskou notifikaci systému podpory OZE. 

Italské schéma podpory potrvá do konce roku 2016 a může z něj čerpat jakákoliv výroba elektřiny z OZE kromě solární, která byla v Itálii posouzena jako dostatečně konkurenceschopná na to, aby potřebovala veřejnou podporu. Nárok na podporu je zároveň omezen velikostí výrobny:   

  • projekty s více než 5 MW instalovaného výkonu se o dotaci ucházejí v tendru vypsaném zvlášť pro každou technologii,
  • projekty středního rozsahu s instalovaným výkonem od 0,5 MW do 5 MW jsou zapsány na seznam výrobců používajících danou technologii a při splnění dalších kritérií mají nárok na dotaci, 
  • projekty pod 0,5 MW instalovaného výkonu mají nárok na dotaci automaticky. 

Malé výrobny elektřiny jsou podporovány prostřednictvím systému pevných výkupních cen (tzv. feed-in tarif), zatímco větší výrobny dostávají podporu ve formě cenového příplatku přičteného k výkupní ceně. O dotace mohou žádat rovněž projekty zaměřené na zvýšení kapacity nebo prodloužení životnosti starších výrobních zařízení. 

Stejně jako Itálie nedávno získalo souhlas i Portugalsko. Plné znění daného rozhodnutí Evropské komise pro Itálii a Portugalsko bude zveřejněno na stránkách Evropské komise. 

Kdy přijde se schválením notifikace na řadu Česká republika? Podle MPO nestojí v cestě žádné překážky, neboť systém podpory v ČR stojí na stejných principech jako v Německu, které již notifikaci schválenou má. Kladná reakce Evropské komise by tedy podle MPO měla přijít v řádu týdnů.

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.