Výrobci baterií volají po právní úpravě akumulace elektrické energie

Evropo, dohodni se na definici akumulace elektrické energie a konej! Tak by se dalo číst hlavní poselství prohlášení SolarPower Europe, asociace výrobců elektřiny ze slunce a výrobců baterií. Prohlášení naráží na skutečnost, že EU nejen že nemá jednotnou právní úpravu skladování elektrické energie, která by umožnila podporu této technologie, ale nemá ani jednotnou právní definici tohoto pojmu.

V současnosti tedy záleží na každém členském státě, jak si nastaví pravidla podpory akumulačních technologií. Přitom energetika a podpora obnovitelných zdrojů patří mezi priority EU a rozvoj skladovacích technologií by další šíření obnovitelných zdrojů mohl zásadním způsobem urychlit díky schopnosti vyvážit jejich typicky kolísavou výrobu energie. 

Budoucnost akumulace energie představují sami spotřebitelé

V současnosti existuje řada velkých projektů, které v praxi testují skladování elektrické energie, od přečerpávacích elektráren, synergie se systémy vytápění budov po různé typy akumulátorů. Zajímavý je však i potenciál těch malých, konkrétně domácností. Právě domácnosti, které samy vyrábějí elektřinu například ze sluneční energie, by ji běžně mohly skladovat, pouštět zpět do sítě v denní době, kdy je to pro ně cenově nejvýhodnější, a tím spoluvytvářet obrovskou síť drobných akumulačních kapacit.

„Jestliže počítáme, že jedna domácnost ze sluneční energie pokryje 20-30 % své spotřeby, pak použití baterie by tuto hodnotu zvedlo na 50 %. Miliony domácností na tuto technologii dosáhnou. To je ta zásadní změna. V minulosti neměly baterie v tak malém měřítku význam, dnes už je to cenově dostupné,” cituje server Politico Fabia Genoese z think-tanku CEPS.

Německo už podporuje

SolarPower Europe navrhuje daňové zvýhodnění pro domácnosti, které se rozhodnou se na skladování elektřiny podílet. Německo je podporuje už dnes. Firma Sonnen, která jich nainstalovala už 10 000 a podle svých slov je jedním z lídrů oboru, odhaduje, že v roce 2018 by jich mohl v Německu být desetinásobek.

Jejich základní typ baterie stojí necelých 3 600 EUR. Běžné je, že se skupina domácností se solárními panely a bateriemi spojí do mini-sítě a případné přebytky z této sítě posílá ven. Z každých sta německých domácností, které si nyní pořídí na střechu fotovoltaické panely, jich 12 koupí zároveň i akumulátor. 

Co brání tomu, aby se tato idyla rozšířila za hranice příznivců obnovitelných zdrojů? Zatím především cena baterií, dále otázky ohledně jejich životnosti a také skutečnost, že zatím dovedou ukládat energii jen několik hodin. Výrobci baterií nicméně mluví optimisticky: Jestliže vlády chtějí podporovat další rozvoj obnovitelných zdrojů, pak se bez akumulace neobejdou. 

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.