OECD: větrná a solární energie jsou meziročně na vzestupu o 16 %

Ve státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) byla v roce 2015 na vzestupu těžba ropy i zemního plynu. Pozitivní zprávou je, že ve výrobě elektřiny zaznemenaly významný růst obnovitelné zdroje, v případě energie z větrných a solárních elektráren o celých 16 %. To jsou nejdůležitější zjištění zprávy Mezinárodní energetické agentury.

Elektřina: větrníky vedou 

Zpráva publikovaná minulý týden vyčísluje meziroční růst objemu vyrobené energie na zanedbatelné 0,3 %. Toto číslo však v sobě obsahuje ambiciózní růst objemu elektřiny z větrných a solárních elektráren, celých 16 %. Tento růst byl na druhé straně vyvážen poklesem výroby vodních a zejména spalovacích elektráren (spalujících ropu, zemní plyn, ale i odpad, biomasu nebo ethanol). Jaderné elektrárny vyrobily 1 878,9 TWh, to je o 0,5 % (9,4 TWh) méně než v předešlém roce. Útlum v jaderné energetice v evropských členských státech OECD byl výraznější, ale částečně ho vyvážila Amerika. 

Obnovitelné zdroje podrobněji

Celkový podíl elektřiny vyrobený z obnovitelných zdrojů v nespalovacích elektrárnách vzrostl z 20,6 % (2014) na 21,5% (2015). V absolutních číslech je to mimo jiné vzestup o 77 TWh čistě jen z větrných elektráren (z čehož většina byla vyrobena v Evropě, 61 TWh) a vzestup o 27 TWh z fotovoltaických elektráren. Ve fotovoltaice hrála prim naopak Amerika. 

Těžba: ropa i plyn na vzestupu

Těžba ropy ve státech OECD vzrostla o 4,8 % a dosáhla 1 145 mil. tun, což odpovídá 25,2 milionům barelů za den. Většinu z tohoto růstu má na svědomí ropná produkce USA, která sama o sobě představuje víc než polovinu těžby ve všech státech OECD. Meziročně vzrostla o 9,2 %, tedy o něco víc než o 50 mil tun (370 mil. barelů). Významný pokles má na kontě Mexiko, významný růst Kanada a Spojené království. Spotřeba ropných produktů ve státech OECD stoupla o 1,2 %. 

Těžba zemního plynu meziročně vzrostla o 2,3 % a podobně jako u ropy i zde mají růst na svědomí hlavně Spojené státy, které zvýšily těžbu o 38,6 mld. m3 na celkových 768,8 mld m3. V Evropě objem těžby mezitím poklesl o 2,3 %, v zemích Asie a Oceánie o 1,8 %. Spotřeba zemního plynu se zvýšila o 1,6 %, zejména kvůli energetickému využití plynu.

Detailnější přehledy: 

 

Petra Andrášik, Frank Bold

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.