Uvažujete o investici do větrníků v Polsku? PiS je chce výrazným způsobem omezit

Do polského parlamentu dorazil návrh zákona, který by měl přísněji regulovat umístění a provoz větrných elektráren. Návrh podala vládní strana PiS (Prawo i Sprawiedliwość). Pokud by byl zákon schválen, bude to mít negativní dopad na výstavbu i modernizaci větrných elektráren v Polsku.

Větrné turbíny nebudou moci stát v blízkosti obytných domů a dokonce i pozemků, na nichž by rodinné domy mohly vznikat. Stejně tak i v okolí přírodních rezervací a národních parků. Minimální vzdálenost by měla být desetkrát větší než turbína v nejvyšším bodě - tedy přibližně od 1.5 do 2 km. To znamená, že by musela být v podstatě odstraněna možnost stavět nové větrné farmy na souši. Kvůli novým pravidlům by se také přestala existovat možnost vybavení nejstarších větrných elektráren účinnějšími, avšak vyššími turbínami.

Přijetí návrhů vládní strany by také znamenalo zvýšení náročnosti byrokratického procesu a větší náklady pro obce či investory. Kritici návrhu upozornili na to, že projekt obsahuje právní chyby a nekompatibilitu s jeho odůvodněním.

Developeři budou muset žádat o licenci k provozování větrné turbíny každé dva roky. Pokud budou chtít opravit nebo modernizovat turbínu, bude nejprve nutné získat povolení od odborného inspektora, poté zaplatit poplatek a znovu zažádat o další povolení. Za provoz větrné turbíny bez povolení UDT (Urząd Dozoru Technicznego) by hrozily vysoké pokuty nebo až dva roky vězení.

Zdroje:

Kristína Šabová, Frank Bold

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.