Podali jsme stížnost na amnestii u Evropského soudu pro lidská práva

Po zamítnuté ústavní stížnosti jsme za klienta, kterého společnost Private Investors připravila o půl milionu korun, podali stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

Stížnost směřuje proti článku 2 amnestie. Namítáme v ní zásah do vlastnického práva a zásah do práva na spravedlivý proces.

Manažeři makléřské společnosti Private Investors byli v roce 2010 Městským soudem v Praze odsouzeni za trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku. Svým klientům způsobili škodu 800 milionů korun a soud jim uložil trest odnětí svobody v délce tří let a šesti měsíců, a zároveň rozhodl o nárocích na náhradu škody, které uplatnili poškození klienti. Obžalovaní se proti rozsudku odvolali, rozsudek tedy nenabyl právní moci a odvolání obžalovaných začal projednávat Vrchní soud v Praze.

Na základě amnestie tehdejšího prezidenta České republiky Václava Klause v roce 2013 soud trestní stíhání obžalovaných zastavil. Náš klient, stejně jako další téměř dva tisíce poškozených, tak byli zbaveni možnosti uplatnit v rámci trestního řízení svůj nárok na náhradu škody. Stát neposkytl ochranu vlastnickému právu poškozených a porušil rovnost účastníků řízení ve prospěch obžalovaných.

Ústavní soud, zamítnutím naší stížnosti, v podstatě řekl, že s tím nemůže nic udělat, tedy že v České republice proti takové situaci neexistuje žádná obrana. Je-li tomu tak, jedná se o porušení Úmluvy o ochraně lidských práv. Není v souladu s úmluvou, aby zde byl nějaký akt prezidenta nebo kohokoliv jiného a nebyla proti němu možná žádná obrana. Podání stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku nám zbylo jako poslední možnost, jak se pokusit chybu napravit.

Přečtěte si také článek na ČT24.

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.