ERÚ bude obnovovat řízení o vydání licence solárních elektráren

Energetický regulační úřad (ERÚ) ústy předsedkyně Aleny Vitáskové představil první výsledky akce „Rychlé šípy“ zaměřené na kontrolu fotovoltaických elektráren (FVE) licencovaných koncem roku 2010. ERÚ přezkoumal 30 spisů a ve všech shledal nedostatky. 100% „úspěšnost“ dosavadních kontrol vypovídá buď o tom, že ERÚ v roce 2010 nedokázal legálně vést řízení o vydání licence anebo se ERÚ v současné době vymyká legálnímu rámci a organizuje hon na majetek podnikatelů ve fotovoltaice.

Je zřejmé, že ERÚ se bude snažit výsledky kontrol přetavit v obnovu řízení o vydání licence s cílem licenci odebrat úplně nebo alespoň její vydání posunout do počátku roku 2011 a tím srazit výkupní ceny nebo zelené bonusy z úrovně roku 2010 na úroveň roku 2011.

Důvody zahájení obnovy řízení

Obnova řízení podle správního řádu je specifické správní řízení, které má svoje důvody, procesy a lhůty. Jedním z důležitých důvodů obnovy je existence dříve neznámých skutečností  a důkazů, které však musely existovat již v době řízení o vydání licence, konkrétně tedy koncem roku 2010. Dalším důvodem pro obnovu je, že se důkazy provedené v řízení ukázaly nepravdivými.

Lze zabránit odebrání licence?

Rozhodně platí, že ERÚ musí šetřit dobrou víru majitele licence na výrobu elektřiny. Je lichá představa ERÚ, že jakákoliv formální vada, kterou objevil ve svém spise, může vést k odebrání nebo změně licence. Ani to, že licence byla vydána v rozporu s právními předpisy, nemůže vést k jejímu odebrání, pokud je její majitel v dobré víře. A tím spíše ne, pokud jde o pochybení ERÚ, tzn. např. pokud nějaký podklad měl vyžadovat a nevyžadoval.

Advokátní kancelář Šikola a partneři je připravena v případě pokračování kontrol přímo na elektrárně pomoct vlastníkům FVE zajistit její zákonný průběh a pro případ zahájení obnovy řízení o vydání licence zastoupit vlastníka FVE před ERÚ.

 

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.