Jak fungují smlouvy uzavírané mezi obcemi a developery a co od nich čekat

Alžbeta Rosinová v rozhovoru pro časopis PRO města a obce vysvětluje, jak fungují smlouvy uzavírané mezi obcemi a developery, kteří k realizaci svého záměru potřebují změnu územního plánu, a tedy součinnost obce. Obec může spolupracovat, ale jen do jisté míry:

„Typickým závazkem ve smlouvách s developery bývá, že obec se zavazuje poskytnout veškerou součinnost v rámci samostatné působnosti. Do ní patří třeba udělení souhlasu účastníka řízení pro účely územního nebo stavebního řízení. Ale obec se už nemůže zavázat k tomu, že nějaké správní řízení urychlí, protože by to bylo zasahování do působnosti orgánů státní správy," ilustruje Alžbeta Rosinová limity dohody, kterých si obě strany musí být vědomy.

„V naší praxi jsme se už setkali s případem, kdy se obec zavázala, že pro účely územního řízení vystaví souhlas s projektem stavebníka. To udělala, stavebník získal územní rozhodnutí, ale potom nestihl zažádat včas o stavební povolení. Územní rozhodnutí propadlo a stavebník se stejnou projektovou dokumentací žádal o územní rozhodnutí znovu. Ale v obci se mezitím změnila politická reprezentace a noví zastupitelé už projekt podpořit nechtěli. Dovodili jsme, že závazek zanikl jeho splněním ze strany obce. Ta už souhlas jednou poskytla a dál nebyla ničím vázána, aby ho po letech poskytla znovu. Vždycky to ale nemusí být tak jednoznačné, a je proto vhodné ve smlouvě stanovit, jak dlouho závazky platí." 

Rozhovor ke stažení      Více o naší práci pro obce a stavebníky

 

 

 

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.